Wpływ cukrzycy na potencję i płodność

Cukrzyca a potencja

Większość mężczyzn ze zdiagnozowaną cukrzycą ma problemy z potencją i erekcją. Powodem tych dolegliwości są uszkodzenia połączeń nerwowych i naczyń krwionośnych, spowodowane rozwojem choroby. Według statystyk, kłopoty z potencją seksualną dotyczą prawie 70% panów z rozpoznaną cukrzycą, niezależnie od wieku pacjenta. Radą na tę przypadłość, będącą jednym z symptomów cukrzycy typu 2, jest nie tylko zdrowa dieta, ale przede wszystkim leki doustne zwalczające impotencję i poprawiające zdolność do osiągania erekcji, a także skuteczne zabiegi chirurgiczne.

Chorzy na cukrzycę borykają się z szeregiem dolegliwości wynikających z nieprawidłowego poziomu cukru we krwi. Jednym z powikłań schorzenia może być neuropatia cukrzycowa wywołująca u mężczyzn kłopoty z potencją. Uszkodzenia w obrębie układu nerwowego, odpowiadającego m.in. za erekcję, powodują dysfunkcje seksualne u cukrzyków. Leczenie polega na ścisłym kontrolowaniu stężenia glukozy we krwi, wprowadzeniu zbilansowanej diety, umiarkowanej aktywności fizycznej, a w przypadku palaczy konieczne jest także rzucenie palenia.

Leczenie impotencji wywołanej cukrzycą opiera się również na przyjmowaniu preparatów powszechnie stosowanych przy tego typu schorzeniach- tabletki, kapsułki, suplementy diety. Dopuszczalne są także zabiegi operacyjne. U impotentów z cukrzycą najczęściej wykonuje się zabieg iniekcji ciał jamistych, poprawiający przepływ krwi.

 

Cukrzyca a płodność

Hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, powoduje wiele groźnych schorzeń- najczęściej uszkadza układ krążenia, a ponadto wywołuje neuropatię, nefropatię i retinopatię.

Badania dowodzą, że cukrzyca ma negatywny wpływ na płodność mężczyzn. Długotrwała hiperglikemia obniża jakość i ilość plemników. Zdolności rozrodcze cukrzyków są ograniczone także za sprawą wstecznej ejakulacji typowej dla panów w zaawansowanym stadium choroby. Dodatkowo wahania poziomu cukru we krwi mogą prowadzić do neuropatii uszkadzającej połączenia nerwowe, prowadzącej do problemów z erekcją.

 

Leczenie niepłodności i impotencji u cukrzyka

Istnieją skuteczne metody leczenia problemów z potencją i obniżonej zdolności rozrodczej u mężczyzn ze stwierdzoną cukrzycą. Jednak przed rozpoczęciem terapii i sięgnięciem po określony lek, niezbędna jest szczegółowa diagnostyka chorego oraz ocena ryzyka ewentualnych powikłań i przeciwwskazań. Najważniejszym czynnikiem obniżającym ryzyko niepłodności i impotencji jest kontrola choroby podstawowej oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego.