Najnowsze leki na cukrzycę typu 2

Cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna) to choroba metaboliczna polegająca na niewystarczającej produkcji insuliny przez trzustkę, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu stężenia glukozy we krwi. Długotrwały podwyższony poziom cukru może być przyczyną wielu groźnych powikłań, takich jak retinopatia, neuropatia i nefropatia. W początkowej fazie rozwoju cukrzyca typu 2 przebiega bezobjawowo, dlatego tak ważna jest profilaktyka- zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna.

 

Leczenie cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 to częsty rezultat nadwagi i otyłości, dlatego jednym z warunków efektywnej terapii jest indywidualnie dobrana dieta cukrzycowa. Zmiana stylu życia (redukcja masy ciała, regularne ćwiczenia, ograniczenie spożycia cukrów prostych) połączona z leczeniem farmakologicznym (leki doustne, iniekcja insuliny) pozwala na obniżenie stężenia glukozy we krwi, a w efekcie na zmniejszenie ryzyka groźnych powikłań cukrzycowych.

 

Leki nowej generacji na cukrzycę typu 2

Nowe inkretynowe leki na cukrzycę typu 2 chronią pacjentów przed hipoglikemią (częstym powikłaniem terapii cukrzycowej). Ponadto nie powodują tycia, a w niektórych przypadkach nawet wpływają na redukcję masy ciała. Mimo potwierdzonej skuteczności, nie są refundowane w Polsce. Tabletki Sitagliptyna, Widagliptyna i Saksagliptyna oraz leki do iniekcji podskórnej Eksenatyd i Liraglutyd zwiększają wydzielanie insuliny wówczas, gdy organizm jej potrzebuje, a  jednocześnie przyspieszają metabolizm glukozy. Pacjenci, którzy zdecydują się na wykupienie leków inkretynowych muszą liczyć się z miesięcznym wydatkiem rzędu 250 zł (tabletki), a nawet 600 zł (zastrzyki). Brak refundacji leków nowej generacji sprawia, że w Polsce jedynie niewielki odsetek chorych na cukrzycę typu 2 ma dostęp do najnowocześniejszych terapii.

Od niedawna na liście leków refundowanych pojawiły się nowoczesne analogi insuliny. Osoby chore na cukrzycę typu 2, mające problemy z wyrównaniem poziomu glukozy za pomocą standardowych zastrzyków insulinowych, mogą sięgnąć po refundowane analogi insuliny, wyrównujące poziom  cukru w osoczu na kilkanaście godzin. Dzięki długotrwałemu działaniu, znacznie spada ryzyko powikłań hipoglikemii i hiperglikemii.

Nowoczesne leki hipoglikemizujące na receptę skutecznie obniżają stężenie glukozy we krwi, stymulując wydzielanie insuliny. Tolbutamid, Glibenklamid i Chlorpropamid, a także Metformina (Metformax, Sifor, Metformin, Metrax) stosowana jest w leczeniu cukrzycy insulinozależnej. Dawki oraz częstotliwość ich przyjmowania ustala lekarz, na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta.

Diabetycy ze skłonnościami do hipoglikemii powinni zaopatrzyć się w Glukagon- lek dostępny bez recepty. Zastrzyk z glukagonu podawany jest osobom, które w wyniku nagłego spadku stężenia cukru we krwi straciły przytomność.