Jak obliczyć dawkę insuliny?

Insulinoterapia stosowana jest u większości chorych na cukrzycę typu 1. Dla utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi, konieczne są zastrzyki z insuliny w dawkach adekwatnych do zmieniającego się w ciągu dnia zapotrzebowania na tę substancję.

 

Przeliczanie insuliny

Dawka insuliny krótkotrwale działającej aplikowanej przed głównymi posiłkami- śniadaniem, obiadem i kolacją- jest wynikiem połączenia trzech wartości liczbowych:

1: Dawka insuliny wynikająca z aktualnego poziomu cukru we krwi

(Na każde 30 mg/dl powyżej 100 mg/dl glukozy we krwi doliczyć należy 1 jednostkę insuliny, a każde 30 mg/dl poniżej 100 mg/dl glukozy we krwi oznacza konieczność odjęcia 1 jednostki insuliny)

2: Dawka insuliny wynikająca z ilości spożycia węglowodanów

(Różnica w dawkach insuliny niezbędnych do osiągnięcia prawidłowego stężenia glukozy we krwi po spożyciu 10 g węglowodanów (1WW) wynika z oceny stanu zdrowia pacjenta. Ilość wymienników węglowodanowych należy pomnożyć przez indywidualny wskaźnik określony przez lekarza- od 1,0 do 3,0)

3: Procent określający zmniejszenie wyliczonej dawki insuliny (suma pkt.1 i 2) wynikające z planowanego wysiłku fizycznego

(Wyliczona dawka insuliny zmniejszana jest o kilkadziesiąt procent (10 – 50%) w związku z intensywnością planowanego wysiłku fizycznego w ciągu dnia).

Dawkowanie insuliny w ciągu dnia ma zapewnić prawidłowe stężenie cukru we krwi. Czynnikami wpływającymi na zapotrzebowanie na insulinę są m.in. wiek, masa ciała, aktywność fizyczna oraz inne schorzenia.

Intensywna insulinoterapia, polegająca na kilkukrotnym w ciągu dnia wstrzyknięciu leku (4-5 razy), stosowana jest przede wszystkim u młodych cukrzyków. Inny model leczenia dominuje w przypadku osób starszych, którym na ogół podaje się 2 zastrzyki insulinowe na dobę.

 

Kalkulator insuliny

Aby zmniejszyć ryzyko zastosowania nieprawidłowej dawki insuliny, można skorzystać z łatwego w obsłudze kalkulatora insuliny. Osoby chore na cukrzycę, stosujące tzw. peny cukrzycowe, mają możliwość szybkiego obliczenia potrzebnej dawki insuliny.

Po wprowadzeniu przez chorego czterech wartości liczbowych (aktualnego poziomu cukru we krwi, planowanej ilości spożycia węglowodanów, przelicznika insuliny wobec indywidualnego zapotrzebowania (WW) oraz planowanego wysiłku fizycznego) kalkulator podaje ilość jednostek insuliny do wstrzyknięcia.